Godziny pracy na home office też trzeba kontrolować
Jeżeli pracodawca ma świadomość, że pracownik zdalny pracuje wieczorami, po godzinach, i nie blokuje takiego zachowania, to można przyjąć, że zgadza się na to. Musi więc tę pracę odpowiednio zrekompensować.
Bez odrębnych reguł
∑
7
Czy pracodawca musi ewidencjonować godziny pracy pracownika w dniach, w których wykonuje on pracę zdalną? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Nowe przepisy o pracy zdalnej nie wprowadzają odstępstw od zasad prowadzenia ewidencji czasu pracy w przypadku pracowników zdalnych. Sama tylko zmiana miejsca wykonywania pracy przez pracownika nie wpływa na zakres obowiązków pracodawcy związanych z dokumentowaniem godzin pracy. Oznacza to, że co do zasady pracodawca musi ewidencjonować godziny pracy pracownika zdalnego tak jak dotychczas, uwzględniając m.in.:
∑ liczbę przepracowanych godzin oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy,
∑ liczbę godzin przepracowanych w porze nocnej,
∑ liczbę godzin nadliczbowych.
Obowiązek ewidencji czasu pracy nie jest jednak równoznaczny np. z wymogiem wypełniania i podpisywania przez pracowników papierowych list obecności. Nie jest to bowiem obowiązkowy element dokumentacji pracowniczej. Służy jedynie do pozyskania danych, które następnie powinny znaleźć odzwierciedlenie w ewidencji czasu pracy. Pracodawca może zatem przyjąć inny sposób uzyskiwania niezbędnych informacji o przepracowanych godzinach, np. rejestrację w przewidzianym do tego systemie, elektroniczne listy obecności czy potwierdzanie godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy przez pracownika wysłaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta